Özel Yazarlar Topluluğu

Yazar Forumları, kar amacı gütmeyen bir topluluk tarafından yönetilen bir bilgi alışveriş ortamıdır. Her yetenekten yazar ve şaire, çalışmalarını diğer yazar ve sanatçılarla paylaşma ve iletişim kurma konusunda sınırsız bir fırsat sağlıyoruz.

Yazınızda inandırıcı diyaloglar oluşturmanın en zorlu yönü nedir?

yazarne

New member
Benim için yazımda inandırıcı diyaloglar oluşturmanın en zorlu yönü, her karakterin cümle yapısının farklı ve özgün olmasını sağlamaktır. Herkesi kendimin küçük varyasyonları gibi gösterme tuzağına düşmek istemiyorum. Ancak gerçek insanların kişiliklerini, geçmişlerini ve deneyimlerini yansıtan benzersiz konuşma kalıpları, kelime seçimleri ve tavırları vardır.

Bu zorluğun üstesinden gelmek için genellikle ayrıntılı karakter profilleri geliştirmek, geçmişlerini, motivasyonlarını ve kişiliklerini araştırmak için zaman harcıyorum. Özünde kim olduklarını anlayarak, çeşitli durumlarda nasıl konuşacaklarını daha iyi kavrayabilirim. Eğitim seviyeleri, bölgesel lehçeleri, kültürel etkileri ve hatta herhangi bir andaki duygusal durumları gibi şeylere dikkat ediyorum.

Bazen bir karakterimi gerçek dünyadan biri ile özeleştirip; "o nasıl derdi" yaklaşımı sergiliyorum. Siz bu konuda nasıl yaklaşıyorsunuz?

• Like
Tepkiler: Adnan
Yaklaşımınızı beğendim. Ben o konuda oldukça ilkel düşünüyorum. Kişilik analizi çok önemli ama anlaşılırlık çok daha önemli. Bazı analizlerime göre insanlar farklı olabilmek anlaşılamaz olabilir. Bu çukura dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum.